Nyilvánosak a pótfelvételi ponthatárok

240 és 350 között húzták meg vonalat az idei pótfelvételi eljárás során országosan. A Szegedi Tudományegyetemre 787 fiatal pótfelvételizett, az itteni alapszakokon 244 és 442 között mozog a ponthatár. A felvételi döntésről az Oktatási Hivatal minden jelentkezőt levélben értesít.

Nyilvánosságra hozták a felvi.hu-n az idei pótfelvételi ponthatárokat. A Szegedi Tudományegyetemre (SZTE) alapképzésre legalább 244 pontot kellett hozni, a legtöbb, 442 pontot a fogorvosképzésen várják el. A Műegyetemen (BME) 350 pont, a Pécsi Tudományegyetemen (PTE) 252 pont, a Budapesti Gazdasági Főiskolán (BGF) 244 pont, a Debreceni Egyetemen (DE) 276 pont volt az alsó határ.

Az SZTE-n az orvosképzésre 406 ponttal lehetett bejutni, országosan itt a legalacsonyabb a pótfelvételi ponthatár erre a szakra, a PTE 408, a DE 411, az Semmelweis Egyetem (SE) pedig 438 pontot vár el. A fogorvos szakra az említett 442 pont szükséges, a PTE-n 444. Szegeden gyógyszerésznek 307 pontért lehet menni, a PTE ugyanezt 385 pontért „adja”.

Az SZTE-n osztatlan jogászképzésre 252 pont volt a pótfelvételi határ, a DE-n 254, a PTE-n 240 volt a bejutási küszöb nappali munkarendre.

A Természettudományi és Informatikai Karon sem volt szigorú a ponthúzás, például kémia szakra 244 pont a határ (az országban itt a legalacsonyabb), a matematika szakra 278 (szintén a legalacsonyabb), programtervező informatikusokat 266 ponttól vesznek még fel.

Még néhány szegedi példa: mezőgazdasági mérnöki szakra 242, vadgazda mérnökire 303 ponttal lehet bejutni. Az SZTE Mérnöki Kar gépészmérnöki szakján 271, az élelmiszermérnökin 251 pontért, műszaki menedzsernek 286 ponttal kezdhet tanulni a hallgató. Az SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Karon 250 pont kell a gyógypedagógiához, az andragógiához ugyanennyi pont kellett. A bölcsészkarra anglisztikára 296, germanisztikára 335, a kommunikáció- és médiatudomány szakra 254, informatikus könyvtárosra 340, magyarra 266, szociológiára 372, történelemre 276 pont a belépő. Mesterképzésen történelemtanár 72, magyartanár 54, angoltanár 66, némettanár 62 ponttal indulhat a hallgató. Az SZTE Gazdaságtudományi Karon gazdálkodási és menedzsment szakra 244, kereskedelem és marketingre 261, pénzügy- és számvitelre 289 pontot várnak.

A pótfelvételi eljárás időszakában a Szegedi Tudományegyetemre 787 fiatal jelentkezett. Az első körös általános eljárásban a felsőoktatási intézményekbe több mint 110 ezren adták be jelentkezésüket, a felvételizők 72 százaléka kezdheti el tanulmányait. Az SZTE-t első helyen jelölte meg az ide jelentkezők 53 százaléka, vagyis 8421 fiatal. Az első helyes jelentkezők 78 százaléka – összesen 6643 diák – gólya lett a szegedi egyetemen. Hozzájuk csatlakozhatnak a pótfelvételizők közül azok, akik megfelelnek a most nyilvánosságra hozott ponthatároknak. Tavaly a pótfelvételin jelentkezők 86, míg 2008-ban 93 százaléka tanulhatott tovább a Szegedi Tudományegyetemen.

Országosan több mint 9400-an pótfelvételiztek 46 felsőoktatási intézmény által meghirdetett több mint 2500 helyre. Akik az eljárás során megadták a mobilszámukat, SMS-ben is értesítik, a felvettek a felvételi határozatot és a beiratkozással kapcsolatos tudnivalókat szeptember elején a felsőoktatási intézménytől levélben kapják meg.

SZTEPress

Hetvenhét kutató, köztük az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi kar öt munkatársa vette át 2024 áprilisában az MTA doktora címért járó oklevelet. Az Országos Széchényi Könyvtárban szervezett ünnepélyes átadón várták azon kutatókat, akik kiemelkedő tudományos munkásságukat egy doktori műben összegezték, eredményeik egy kiemelt részét pedig sikeresen megvédték.