A család a témája idén a Pszichológia Napjának

A Szegedi Tudományegyetem Pszichológiai Intézete ebben az évben is csatlakozik a „Pszichológia Napja” országos rendezvénysorozathoz, amelyet a Magyar Pszichológiai Társaság szervez. Az idei esemény a Kapcsolatok Hálójában – modern kor, modern család címet kapta. 2014. február 20-án délelőtt plenáris előadások, délután pedig műhelyek várják az érdeklődőket a SZAB-székházban. A részvétel ingyenes.

Pszichológia Napja Szeged, 2014. február 20. (csütörtök), program:

9:00-9:30 Regisztráció, jelentkezés a műhelyekre

9:30-10:00 Szabó Éva: A „Csók anyu”-tól a Skpye-üzenetig. Megnyitó és bevezető.

A technikai fejlődés hatásai a kapcsolatokra: nyereségek és veszteségek.

10:00-11:00 Demetrovics Zsolt: Kapcsolódások: közösség, család, internet. A

technikai és kulturális változások előnyei és hátrányai

11:00-11:20 kávészünet

11:20-11:40 Csomortáni Zoltán: Arcodban ismerek rá önmagam szebbik arcára. A

mentalizáció-alapú pár- és családterápia gyökerei és gyakorlata

11:40-12:00 Jámbori Szilvia: Digitális nemzedék és a család. Miben más egy mai serdülő a korábbi évtizedekhez képest?

12:00-12:20 Gróf Róza: A betegségemmel megfertőzöm a családom? Függőségekben szenvedők családi kapcsolatai

12:20-12:40 Hallgató Emese: "Ezek a mai fiatalok!" - Tényleg annyira mások? Hogyan befolyásolja a digitális világ az alapvető kognitív folyamatokat?

12:40-13:00 Kékesi Márk: Entitás egyén és társadalom között - a család. A család szerepének

átalakulása az elmúlt évtizedek társadalmi és kulturális változásainak fényében

13:00-14:00 Ebédszünet

Műhelyek:

14:00 és 15:30 között, négy helyszínen. Teltház esetén előnyt élveznek az előzetesen regisztrált jelentkezők.

Családi rendszerek egy formálódó team tükrében - bemutatkozik az M6 központ.

Moderátor: Kőváry Zoltán. A beszélgetés résztvevői: Krékits József, Rácz Zsuzsa, Sarungi Emőke, Szuck Mónika, Varga Hedvig, Zsigmond Brigitta.

Remény Háza – Pár-Kapcsolati és Család Műhely - hogy arcodon megmaradjon a mosoly!

A kapcsolataikban fejlődni kívánó, megakadt, szenvedéssel teli helyzetben levő embereknek, pároknak, családoknak szóló terápiás lehetőségek Szászi Balázs és Szásziné Fehérváry Anikó vezetésével.

Virtuális világ - valóságos élmény. Virtual Reality-műhely Mihalik Árpád vezetésével. Online játékok és közösségek, közös kommunikációból közös cselekvés, virtuális tér és személyes kapcsolatok, virtuális élmény mint szellemi erőforrás.

Digitális kultúra az iskolában és a családban: áldás vagy átok? Tanár-diák kapcsolatok, online

bántalmazás és a virtuális világ. Műhelybeszélgetés iskolapszichológusokkal.

Moderátor: Kőrössy Judit. Beszélgetőtársak: Bacsa Erzsébet, Berki Tibor, Bugyi Katalin, Fügedi Petra és Tódor Marina.

15:45-17:00 Kerekasztal-beszélgetés az előadókkal és a műhelyek vezetőivel.

Hetvenhét kutató, köztük az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi kar öt munkatársa vette át 2024 áprilisában az MTA doktora címért járó oklevelet. Az Országos Széchényi Könyvtárban szervezett ünnepélyes átadón várták azon kutatókat, akik kiemelkedő tudományos munkásságukat egy doktori műben összegezték, eredményeik egy kiemelt részét pedig sikeresen megvédték.