_DSC0183

Női viselet a Kárpát-medencében - Miként követték a divatot a szarmata, germán, avar és honfoglaló magyar nők?


BTK földszint, régészeti szeminárium, 4 turnusban: 17:00 - 17:45, 17:45 - 18:30, 19:15 - 20:00, 20:00 - 20:45


A gyakorlati foglalkozás keretén belül a népvándorlás kori női viselet, illetve az ékszerek jellegzetességeit és változásait mutatjuk be.

Akárcsak napjainkban, a nők a népvándorlás korában is odafigyeltek öltözködésükre. A tanszéki gyűjteményünk anyagán alapuló bemutató betekintést ad abba, hogy a szarmata, germán, avar és honfoglaló magyar nők milyen ruhákat és ékszereket hordhattak. Mintegy ezer éven keresztül végigkísérhetjük a divatban megfigyelhető változásokat, illetve azt, hogy a Kárpát-medencében élő népek tárgyi kultúráját folyamatos változások és kölcsönhatások érték. Rádöbbenhetünk arra, hogy a régmúlt embereinek épp oly szüksége és érzéke volt a szépre, mint a 21. században nekünk. Az érdeklődők maguk is kézbe vehetik a régészeti leleteket.


Előadók:

Dr. B. Tóth Ágnes, Dr. Révész László, Bőr Gabriella, Lovas Csenge, Rácz Rita


b_toth_agnes_mDr. B. Tóth Ágnes:

SZTE BTK Régészeti Tanszék docense






revesz_laszlo_mDr. Révész László:

SZTE BTK Régészeti Tanszék tanszékvezető docense.






Bőr Gabriella: SZTE BTK Régészeti Tanszék régészhallgatója.

Lovas Csenge: SZTE BTK Régészeti Tanszék régészhallgatója.

Rácz Rita: SZTE BTK Régészeti Tanszék régészhallgatója.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_36

Hetvenhét kutató, köztük az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi kar öt munkatársa vette át 2024 áprilisában az MTA doktora címért járó oklevelet. Az Országos Széchényi Könyvtárban szervezett ünnepélyes átadón várták azon kutatókat, akik kiemelkedő tudományos munkásságukat egy doktori műben összegezték, eredményeik egy kiemelt részét pedig sikeresen megvédték.