Matyas_kiraly_szulohazanal

Egy királyi évszám nyomában: Hunyadi Mátyás életkoráról


107-es terem (BTK, földszint, portától jobbra), 19:45 – 20:10


Mátyás király 1443. február 23-i születési dátuma meggyökeresedett a hazai történeti szakirodalomban. Valóban ilyen egyértelmű? Az előadás a korabeli történetírók által megadott, eltérő és ellentmondó életkori megjegyzéseket veti össze, kitérve a középkori életkor megállapítási módszerekre. Egy nádori oklevél azonban teljesen új megvilágításba helyezi, pontosítja királyunk feltételezhető születési dátumát.


Előadó: Dr. Szabó Pál


SzaboSzabó Pál jogász, történelem szakos bölcsész és tanár. Történész, középkorkutató. Tanulmányait a szegedi József Attila Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Tanárképző Főiskolai Karán, a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán, illetve a Szegedi Tudományegyetem Történelemtudományi Doktori Iskolájának medievisztikai (középkortudományi) alprogramjában végezte. 2005-2011 között ógörög tanulmányokat folytatott az egyetem Klasszika-Filológiai Tanszékén. PhD értekezését 2014-ben védte meg 100%-os (summa cum laude) eredménnyel. 2014-ig tudományos segédmunkatársként dolgozott a Szegedi Tudományegyetem Történeti Intézetében. Jelenleg az SZTE Állam- és Jogtudományi Karának jogtörténeti tudományos munkatársa. Főbb kutatási területei: A magyar–bizánci–oszmán-török–szerb kapcsolatok a 14–15. században, hadtörténeti, politikatörténeti vonatkozásban. Nándorfehérvár 1456 előtti oszmán–török ostromai. A Bizánci Birodalom a 13–15. században, a bizánci császári jogalkotás (rendeletek). A középkori magyar jogtörténet, bizánci és magyar büntetőjog, jogintézmény kutatás, ítéletrekonstrukció, történeti tényállás-azonosítás. A középkori szentszéki-magyar kapcsolatok. Több mint harminc tudományos publikáció áll mögötte. Legutóbbi kötete: 1440- Nándorfehérvár első-oszmán török ostroma és előzményei. Szeged, Areión Könyvek, 2015. Tagja a Magyar Bizantinológiai Társaságnak, a Madách Irodalmi Társaságnak, az Areión Kulturális Egyesületnek, a Vajdasági Magyar Helytörténeti Egyesületnek, a Délvidék Kutató Központ (Szeged) munkatársa. A Vásárhelyi Történelmi Kör társelnöke. Költő, műfordító (Diószegi Szabó Pál írói néven). A Magyar Írószövetség tagja, a Szegedi Írók Társasága elnöke

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_36

Hetvenhét kutató, köztük az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi kar öt munkatársa vette át 2024 áprilisában az MTA doktora címért járó oklevelet. Az Országos Széchényi Könyvtárban szervezett ünnepélyes átadón várták azon kutatókat, akik kiemelkedő tudományos munkásságukat egy doktori műben összegezték, eredményeik egy kiemelt részét pedig sikeresen megvédték.