Újlatin nyelvek és kultúrák - francia szakirány BA

Miért is jöttek francia utazók Magyarországra?


Időpont: 12:00–12:20

Terem: Zolnai Béla terem (2. emelet, Auditorium Maximum felőli oldal)

Előadó: Dr. Szász Géza


Magyarország Szent István korától egészen a 20. századig a Nyugat-Európát a Kelettel összekötő egyik legfontosabb útvonal része volt - és bizonyos tekintetben ma is az. A minióra keretében áttekintjük, hogy a francia utazók között - az utazás indíttatása és az utazó társadalmi helyzete alapján - milyen kategóriákat különíthetünk el, és választ keresünk arra kérdésre, hogy ez eltérő korok eltérő motivációjú utazói mennyiben látták és láttatták másképpen Magyarországot. A diplomata, a tudós és az emigráns mellett néhány "atipikus" figurát is bemutatunk.

 


Újrakezdés a Zöld Pokolban - Magyarok Francia Guyanában a második világháború után


Időpont: 12:30–12:50

Terem: Zolnai Béla terem (2. emelet, Auditorium Maximum felőli oldal)

Előadó: Krajcsovszki Mónika


Miután az 1940-es években felszámolták a fegyenctelepeket, Francia Guyanának komoly munkaerőhiánnyal kellett szembenéznie. A tudatos betelepítési politika eredményeként megjelentek ott a magyarok is. Az eddig összegyűjtött források alapján 51 magyar név szerepel a kitelepítettek között. Hogyan próbáltak boldogulni a gyakran Zöld Pokolként emlegetett országban? Egy jelenleg zajló doktori kutatás kulisszáiba tekinthetünk bele.

 


Regényből filmet, filmből regényt: Francia irodalom és film kapcsolata a XX. században.


Időpont: 13:00–13:20

Terem: Zolnai Béla terem (2. emelet, Auditorium Maximum felőli oldal)

Előadó: Dr. Karácsonyi Judit


Az előadás irodalom és film kapcsolatának alakulását, az irodalmi művek alapján készített filmek és a filmek alapján készített irodalmi művek rövid történetét, jellemzőit, érdekességeit vizsgálja.

 


Bevándorlók, menekültek a kortárs francia irodalomban (Marie Darrieussecq és Shumona Sinha)


Időpont: 13:30–13:50

Terem: Zolnai Béla terem (2. emelet, Auditorium Maximum felőli oldal)

Előadó: Dr. Gyimesi Timea

 

A kortárs francia irodalom érzékenyen reagál a korszakunkra jellemző mozgásokra. Az előadás két (ellentétes) példán keresztül mutatja be a francia társadalom viselkedési mintáit a bevándorlással, a bevándorlóval, ill. a menekültkérővel szemben.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

cikk_boritokepek_12

A Magyar Tudományos Akadémia a 2025-ben esedékes 200. „szülinapja” ünnepére készülődik, miközben a 197. közgyűlését is kitüntetésekkel és nyilatkozatokkal tette kivételessé. Az mta.hu májusi hírei között a tudomány szegedi kiválóságairól szóló információkat is kerestünk.