Ókori nyelvek és kultúrák BA; latintanár

Mit adtak nekünk a görögök?

Időpont: 12:00–12:20

Előadó: Szabó Ferenc

Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: ókori nyelvek és kultúrák alapszak, osztatlan latintanári képzés, latin minor, görög specializáció

„Mit adtak nekünk a rómaiak?” – teszi fel a kérdést a „Brian élete” című filmben az egyik összeesküvő csoport vezetője. „Vízvezetéket, csatornázást, utakat, gyógyászatot, oktatást, bort, közbiztonságot … – hangzanak a válaszok. Mindezt ő sem tagadhatja, de hozzá kell tennünk, hogy a rómaiak nagyrészt azt adták tovább, amit a görögök adtak nekik. A teljesség igénye nélkül igyekszünk számba venni, mi az a tudományos, művészeti, nyelvi, építészeti és egyéb örökség, amit – a rómaiak közvetítésével - a mai európai/nyugati civilizáció a görögöknek köszönhet.

Mi az a klasszika-filológia?

Időpont: 12:30–12:50

Előadó: Nagyillés János

Az ókorról általában a mitológia jut az eszünkbe – és talán még Pompeji és a Colosseum. Pedig, ha az ókorral foglalkozunk, az minimum két kultúra tanulmányozását jelenti, az ókori Hellászét és Rómáét. Bármelyik rengeteg aspektusból vizsgálható, és a fennmaradt írásos és tárgyi emlékanyag rengeteg meglepő tényt tartogat. Az interaktív előadás néhány ilyenre hívja fel a figyelmet játékos, szórakoztató online vetélkedő keretében.

Hol van a vége a világnak?

Időpont: 13:00–13:20

Előadó: Gellérfi Gergő

A rómaiak óriási távolságokat jártak be, és rendszerint meg is hódították, ahová eljutottak, de hatalmas birodalmuk a teljes földfelszín 4%-át sem érte el. Vajon mit gondoltak, meddig juthatnak el?

cikk_boritokepek_12

A Magyar Tudományos Akadémia a 2025-ben esedékes 200. „szülinapja” ünnepére készülődik, miközben a 197. közgyűlését is kitüntetésekkel és nyilatkozatokkal tette kivételessé. Az mta.hu májusi hírei között a tudomány szegedi kiválóságairól szóló információkat is kerestünk.