Magyar BA; magyar osztatlan tanárszak

Unalmas-e a nyelvtudomány?


Időpont: 12:00–12:20

Terem: Sík Sándor terem (2. emelet, Egyetem u. felőli oldal)

Előadó: Prof. Dr. Forgács Tamás


Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: magyar BA, magyartanár osztatlan


Míg az irodalomtudományról eléggé egybehangzó az a vélekedés, hogy érdekes, a nyelvtudományról a legtöbben úgy tartják, hogy unalmas. Az előadás ezt a véleményt igyekszik cáfolni azzal, hogy a nyelvtudomány talán legszínesebb területére, a szó- és szólásmagyarázatok területére kalandozik el, s megmutatja, mennyire színesek is lehet(né)nek a nyelvtanórák, ha nem csupán a hagyományos nyelvtani elemzésekre szorítkoznának.

 


Szia Uram! 7000 nyelv érdekel?


Időpont: 12:30-12:50

Terem: Sík Sándor terem (2. emelet, Egyetem u. felőli oldal)

Előadó: dr. Szeverényi Sándor


Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: magyar BA, magyartanár osztatlan


Évszázadok óta vita folyik arról, hogy a magyar nyelv mennyire „szép”, „különleges” és „egyedülálló”. Azt viszont kevesen tudják, hogy kb. 7000 nyelv van a világon, melyek nagy részét alig-alig ismerjük – ennek fényében a fentebb említett egyébként is szubjektív jelzők még inkább indokolatlannak tűnnek. Az előadás abban segít eligazodni, hogy a 7000 nyelvet milyen szempontok alapján csoportosíthatjuk, hogyan értékelhetünk egy-egy nyelvi jelenséget, s ezáltal az is egyértelmű lesz, hogy mit jelent, ha egy nyelvre azt mondjuk, hogy „szép”, „különleges” vagy „egyedülálló”…

 


Az olvasás és más sportok


Időpont: 13:00-13:20

Terem: Sík Sándor terem (2. emelet, Egyetem u. felőli oldal)

Előadó: dr. Fogarasi György


Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: Magyar BA, osztatlan magyartanár


Mit jelent olvasni? Két kép és egy szöveg segít bennünket gondolkodni erről, s többféleképpen válaszolni is a kérdésre. Lesz szó sziklamászásról, vízisíelésről, és sok minden másról, például arról, hogy nem csak szövegeket, de képeket is „olvasunk”, s hogy megéri profivá válni irodalmi szövegek elemzésében, mert ezt a készséget a bennünket körülvevő kulturális jelenségek kritikus értelmezésére is fordíthatjuk.

 


Gyilkosságokból tanulni? (Avagy mire jó a krimi)


Időpont: 13:30-13:50

Terem: X. terem (földszint, főbejárattól balra)

Előadó: prof. dr. Szilágyi Zsófia


Ezeket a szakokat/specializációkat ismerheted meg itt jobban: magyar BA, osztatlan magyartanár, Kreatív írás specializáció


Miért érdemes krimikről tanulni – azon túl, hogy egy detektívregény szórakoztató és izgalmas, sokat megtudhatunk belőle a korszak társadalmáról, a benne megjelenő valódi vagy alternatív történelemről, de vizsgálhatjuk a szerkezetét, az elbeszélésmódját, a szereplőtípusokat is. Az egyik képzésünk egy kurzusán pedig már évek óta együtt írnak a hallgatók folytatásos, egyetemi krimiket – erről a vállalkozásról is szó esik majd az előadáson.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

cikk_boritokepek_12

A Magyar Tudományos Akadémia a 2025-ben esedékes 200. „szülinapja” ünnepére készülődik, miközben a 197. közgyűlését is kitüntetésekkel és nyilatkozatokkal tette kivételessé. Az mta.hu májusi hírei között a tudomány szegedi kiválóságairól szóló információkat is kerestünk.