Informatikus könyvtáros BA - iskolai és gyerekkönyvtáros specializáció; tartalomszolgáltató specializáció

Ifjúsági irodalom és slam poetry

Időpont: 12:00-12:20

Előadó: Dr. Bencsik Orsolya

Hogyan kínálja fel a lázadás eszközeit a slam poetry? Hogyan láttatja művészet és politika viszonyát? Írnak-e slammerek (jó) ifjúsági regényeket? Az előadás az elméleti kérdések megvizsgálása után három kortárs magyar slammer (Kemény Zsófi, Nyáry Luca és Tékiss Tamás) ifjúsági regényeibe nyújt rövid betekintést.

tyás király könyvtára - ELMARAD!

Időpont: 12:30-12:50

Előadó: Dr. habil. Zvara Edina

Hunyadi Mátyás könyvtára korának egyik leggazdagabb gyűjteménye volt, több mint 2000 díszes kötetből állt. E könyvtár jól mutatta a magyar király hatalmát – a könyvek ma kincset érnek. Az előadás ezt a különleges és páratlan gyűjteményt mutatja be.

Helyette a következő óra kerül megtartásra:

Bántalmazás a digitális térben

Időpont: 12:30-12:50

Előadó: Kónya Orsolya mestertanár

Volt-e már olyan, hogy kinevettek vagy kicsúfoltak egy szóért az iskolában? Esetleg valamelyik közösségi média felületen is? Hidd el, nem vagy egyedül - de nem neked kell szégyenkezned! A nyelvészek jól tudják: nem az beszél rosszul, és nem az tudatlan, akit csúfolnak, hanem aki ezt teszi. Az előadáson meg is indokoljuk, miért van így.

Szláv mitikus lények a Vajákban

Időpont: 13:00-13:20

Előadó: Szabó Rózsa

Miből teremtette meg Andrzej Sapkowski a Vaják-univerzum legendás alakjait? Hogyan módosulnak a könyvsorozat lapjain, a videójátékok online terében és a Netflix-sorozatban a szláv folklór mitikus lényei? Az előadás a Vaják a szláv mítoszvilághoz köthető szereplőit mutatja be.

Szörnyek szörnyű könyvei

Időpont: 13:30-13:50

Előadó: dr. habil. Hegyi Ádám

Az olvasásnak vannak ellenségei, nem is kevesen. Kik ők és miért utálják a könyveket? És vannak szörnyű könyvek is – vajon mit tartalmaznak, mitől vélik olyan félelmetesnek őket?

cikk_boritokepek_12

A Magyar Tudományos Akadémia a 2025-ben esedékes 200. „szülinapja” ünnepére készülődik, miközben a 197. közgyűlését is kitüntetésekkel és nyilatkozatokkal tette kivételessé. Az mta.hu májusi hírei között a tudomány szegedi kiválóságairól szóló információkat is kerestünk.