A jogszerűség számos megítélése – Perjogi kérdések a nagy Szegedi boszorkányper (1728-1729) esetében

Brandl GergelyBrandl Gergely


A magyarországi boszorkányság történetének kutatása jelentős hagyományra tekint vissza, és az ismert, átfogó adatbázisok utolsó adatai szerint jelenleg több mint 2300 a mágiához és a boszorkánysághoz köthető különböző típusú bírósági eljárásnak a száma. Ezen eljárások közül némileg kiemelkedik a nagy szegedi boszorkányper (1728–1729), amely nemcsak a legnagyobb hazai boszorkányper (a perbefogottak és halálra ítéltek száma alapján), hanem egyike a legjobban dokumentált eseteknek is. Ezáltal megkérdőjelezhetetlen, hogy a 18. század első felének egyik legismertebb büntetőperévé vált. Előadásom a teljes kutatási terület egy szűk kérdését mutatja be röviden, így arra koncentrál, hogyan vizsgálható egy történeti per esetében a jogszerűség és annak milyen megítélése lehet a korabeli környezetben. Így előszőr röviden felvázolom, miért fontos górcső alá venni a korabeli eljárásjogi, jogforrástani és szokásjogi kérdéseket, majd a perek korabeli visszhangjának néhány esetét vizsgálom, végül pedig igyekszem magyarázattal szolgálni a „nagy per” jogszerűségének ellentmondásos megítélésére.




A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán szereztem történész diplomát, és ösztöndíjakkal a Bécsi Tudományegyetemen (Universität Wien) valamint a Közép-Európai Egyetemen (Central European University) tanultam. Kutatási érdeklődésem számos területre terjed ki, amelyeket a koraújkori forráskiadás és levéltári kutatás kapcsol össze. Fő kutatási területem a koraújkori város- társadalom- és jogtörténet, amely során a Szeged Szabad Királyi Város boszorkánypereire koncentrálok. Ezen kívül az MTA SZTE Oszmán-kori Kutatócsoportban jelenleg a 18. századi békeszerződések kiadásával és fordításával foglalkozom külső-tagként illetve szintén külső-tagként a Kelet-Nyugat Népi Vallásosság kutatócsoportban a szegedi boszorkányperek kiadásával foglalkoztam.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_36

Hetvenhét kutató, köztük az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi kar öt munkatársa vette át 2024 áprilisában az MTA doktora címért járó oklevelet. Az Országos Széchényi Könyvtárban szervezett ünnepélyes átadón várták azon kutatókat, akik kiemelkedő tudományos munkásságukat egy doktori műben összegezték, eredményeik egy kiemelt részét pedig sikeresen megvédték.