Spaces and Ideas – Megjelent az SZTE Belvedere folyóiratának legújabb angol nyelvű száma

Szociológiai különszámmal, angol nyelvű cikkekkel jelentkezett a Szegedi Tudományegyetemhez kötődő Belvedere Meridionale folyóirat 2017. évet záró száma.

2017 utolsó napjaiban nyomtatásban is megjelent a Belvedere Meridionale folyóirat angol nyelvű, szociológia különszáma. Az immár a 29. évfolyamánál tartó, történelmi és társadalomtudományi témaköröket feldolgozó folyóirat 4. számának témája: Spaces and Ideas, azaz: terek és ötletek.

A Belvedere Meridionale 2017. évi 4. lapszámának címlapja itt megtekinthető:

Borito_Belvedere_2017_4_JPG_j

A Prof. Dr. Pászka Imre (SZTE, BTK Szociológia Tanszék) szerkesztésében immár hetedik alkalommal jelentkező angol nyelvű különszám jelentőségét növeli, hogy a Belvedere Merdionale „lap a Magyar Tudományos Akadémiai által elfogadott tudományos folyóirat, szerepel az ULRICHSWEB, a MATARKA, a Magyar Tudományos Akadémia MTMT adatbázisokban. A lap számai a Szegedi Tudományegyetem Egyetemi Könyvtárának CONTENTA című publikációs adatbázisában fulltext szövegként tároltak, doi számmal rendelkeznek” – olvasható az impresszumban.

A Spaces and Ideas című összeállítás hazai és külföldi szerzői – többek között – a kollektivizálás időszakával foglalkoznak. Például Valuch Tibor professzor elemzi a kis falvak helyzetét, míg az erdélyi Fekete-Deák Ildikó (PhD) vázolja a kollektivizálás székelyföldi rejtett ellenállásának mibenlétét.

Az EU és a romániai nyelvi politika viszonyát teszi nagyító alá az amszterdami egyetem docense, Marácz László tanulmánya. Ugyancsak az Európai Unióval foglalkozik Sánta Tamás (MSc), aki a NEET-tel kapcsolatos statisztikai kutatással tart tükröt egy magyar város elé.

Az építészet is „teret kap”: például Nagy Imre vezető településtervező a konvergencia helyett érvényesülő divergenciáról mond véleményt. Az esztergomi városközpontról ír tanulmányt Tamáska Máté (PhD. habil), illetve a berlini törekvésekre Brenner János, a német kormány építészének jegyzete nyújt betekintést.

A tartalomjegyzék itt megtekinthető:

Belvedere_2017_4_Tartalomjegyzek-page-001_JPG

Belvedere_2017_4_Tartalomjegyzek-page-002_JPG

A Belvedere Meridionale 2017. évi 4. lapszáma összesen 12 tanulmányt tartalmaz.

SZTEinfo

„Végül is, mesélte O., mint mindig, ha orosz téma merült fel, (…) az orosz mesék végtelen répája, az orosz mítosz centrális metaforája, illetve hát Tolsztoj és Gogol végtelenjének ügyében is ruszista barátnőjéhez, Szőke Katalinhoz fordult” (Tolnai Ottó: A répa. Nádler-képek mentén)