tudosok_bora_2015_kiemelt_nagy

„A nemes nedű is egy alkotás” – Megválasztották a 2015-ös Tudósok borát

Március 30-án borkóstolóval egybekötött sajtótájékoztatón hirdették ki az SZTE és a SZAB bizottsága által megválasztott „Tudósok borait”.

„Vinum Academiae at Universitatis”. Ez a felirat ékesíti ezentúl a 2015-ben a Szegedi Tudományegyetem és a Szegedi Akadémiai bizottság által megválasztott „Tudósok borait”. A két intézmény szakértő borbíróinak döntése értelmében 11 bor érdemelte ki ezt a megtisztelő címet. A zsűri 2015. március 26-27. között összesen negyvenegy nemes nedűt ízlelt meg, melyek közt 19 fehér és 22 vörös szerepelt, prémium és rendezvény kategóriákban. A kétszeresen is jubiláló borverseny végső döntését 2015. március 30-án hozták nyilvánosságra a Rektori Hivatalban rendezett tájékoztatón.

- A kultúrált borfogyasztás reklámozása nemes ügy, hiszen a jó bor maga is alkotás, akárcsak egy tudományos cikk – jelentette ki a sajtótájékoztatón Fülöp Ferenc, az MTA Szegedi Akadémiai Bizottság elnöke. Néhány tudományos érvet is felhozott a mértéktartó borfogyasztás mellett. Napi másfél deci nemes nedű ugyanis nyugtatóan tud hatni az emberre, emellett segít megelőzni a szívgyengeséget.

Martinek Tamás, az SZTE közkapcsolati rektorhelyettese a bort a kapcsolatépítés italának nevezte. – Az akadémia borversenye egy olyan mozgalom, amelyhez az egyetemnek is csatlakoznia kellett – jegyezte meg, utalva az immár több éve fennálló kapcsolatra a két intézmény között. Emellett azt is megtudhatták tőle a jelenlévők, hogy a zsűri tagjai közt az ízlések és szakértelmek igen széles palettája képviseltette magát, így biztos helyes döntés született.

A bírák bizalmát elnyerő győztes borokat Tóth Gábor, az SZTE és SZAB borbíráló testületének elnöke hirdette ki. Megválasztották a két intézmény vörös és fehér borát prémium valamint rendezvényi kategóriákban, de győztest avattak a BTK, GYTK, ÁOK és SZBK képviseletében is. Az esemény záró beszédét Gellért Ákos, a Naturtex Kft. ügyvezetője, az SZTE Alumni mozgalom támogatója tartotta, aki nem mellesleg felsőfokú borminősítő vizsgával is rendelkezik. – A bor összeköti, közösségbe kovácsolja az embereket – mondta. Emellett azt is elárulta, hogy a bormustrán egy százas skálán pontozták a gondosan letakart jelzésű italokat, így vizsgálva meg azok tisztaságát, zamatát, színét.

Sajtotajekoztato
„A nemes nedű is egy alkotás” – Megválasztották a 2015-ös Tudósok borát - GALÉRIA

A Szegedi Tudományegyetem és az MTA Szegedi Akadémiai Bizottság borai választás 2015. évi eredménye:

Az egyetem és a SZAB prémium fehérbora: Kovács Nimród Borászat Nagy Eged Furmint 2011

Az egyetem és a SZAB prémium vörösbora: Eszterbaurer János 2012. évjáratú Mesterünk

Az egyetem és a SZAB rendezvény fehérbora: Áts Pincészet 2013. évjáratú Furmint

Az egyetem és a SZAB rendezvény vörösbora: Schieber Pincészet 2012. évjáratú Cabernet Franc

A Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar bora:

prémium fehérbor: Laposa Bence 2013. évjáratú Rizling2

prémium vörösbor: Balla Géza 2011. évjáratú Cabernet Franc

A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar bora:

prémium fehérbor: Maurer Oszkár 2012. évjáratú Corvina Cuveé

prémium vörösbor: Vylyan Pince 2011. évjáratú Cabernet Franc

A Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kar bora:

prémium fehérbor: Kovács Nimród Borászat 2012. évjáratú Battonage Chardonnay

prémium vörösbor: Tüske Pince 2012. évjáratú Merlot

A Szegedi Biológiai Központ bora:

Tringa Pince 2012. évjáratú Cabernet Franc

A győztes borok megvásárolhatóak a TIK Café-ban, az SZTE TIK Ajándékboltban és a JATE Klubban.

SZTEinfo – Ő. T.

Fotók: Herner Donát

Korábban írtuk:

41 bor verseng a „tudósok bora” címért

Kiválasztják a tudósok borait: húsz borászat méretteti meg magát

Kiválasztják a tudósok borait: jubiláló verseny

Kiválasztják a tudósok borait: universitas ajándék is a különleges nedű

„Végül is, mesélte O., mint mindig, ha orosz téma merült fel, (…) az orosz mesék végtelen répája, az orosz mítosz centrális metaforája, illetve hát Tolsztoj és Gogol végtelenjének ügyében is ruszista barátnőjéhez, Szőke Katalinhoz fordult” (Tolnai Ottó: A répa. Nádler-képek mentén)