Fulbright, a kihagyhatatlan amerikai ösztöndíj lehetőség

A 2016-2017-es tanévben az Amerikai Egyesült Államokba szóló Fulbright ösztöndíj pályázatokról tartottak ismertető előadást 2015. március 31-én a szegedi egyetemistáknak.

Rendhagyó tájékoztatót tartottak a Szegedi Tudományegyetemen a hallgatóknak és oktatóknak szóló amerikai ösztöndíj lehetőségekről.

Szenátor alapította

A világszerte elismert Fulbright ösztöndíj program kétoldalú lehetőséget biztosít: amerikai és magyar hallgatók tehetnek látogatást a másik fél egyetemén.

A Fulbright szenátor által 1946-ban alapított programhoz hazánk a magyar koronázási ékszerek visszakerülése után csatlakozott, és azóta több, mint kilencszáz magyar állampolgárnak adatott meg az észak-amerikai földrészen való tanulás és kutatás lehetősége.

Mérföldkő az életúton

Nagy Katalin professzor, az SZTE nemzetközi kapcsolatokért felelős rektori főmegbízottja köszöntőjében elárulta: ő maga is sok szállal kötődik a Fulbright programhoz. 2002-ben ugyanis ő is részese lehetett egy Fulbright tanulmányútnak, amely meghatározóvá vált számára.

„A Fulbright ösztöndíj mindenki életében mérföldkő lehet, és aki csak teheti, tegyen vele próbát!” – bíztatta a teremben összegyűlt nagyszámú hallgatóságot.

Fulbright_osztondij_lehetosegek_FOK_KDZS_2015._marcius_31
Fulbright, a kihagyhatatlan amerikai ösztöndíj lehetőség - GALÉRIA

Ajánlólevél is kell

Brückner Huba, a szervezet elnöke ismertette mindazt, amit a pályázásról tudni érdemes. A Fulbright ösztöndíjnak hála a posztgraduális képzésben résztvevő hallgatók, valamint az egyetem kutatói és oktatói több hónapot tölthetnek a több ezer amerikai egyetem egyikén.

A hallgatók 4-9 hónapig lehetnek a vendéglátó intézményben. A pályázáshoz szükséges: magyar állampolgárság, legalább 2015. júliusig megszerzendő diploma (mesterfokozatúak előnyben), TOEFL iBT/TOEFL ITP nyelvvizsga, és három ajánlólevél.

A kutatóknak és oktatóknak az 1-2 szemeszteres amerikai tartózkodáshoz – a fentieken felül – szükségük van az amerikai fogadóintézet meghívólevelére.

Nagy adag élmény

Brückner Huba szavaiból kiderült, hogy a Fulbright Bizottság nagy hangsúlyt fektet arra, hogy magas színvonalú szakmai tapasztalatszerzésben lehessen részük azoknak, akik sikeresen pályáztak. Az ösztöndíj alkalmazkodik a választott amerikai intézmény által megkövetelt színvonalhoz, fedezi a havi ellátmányt, a szállás díját, a kutatást, a repülőjegy árának a felét, sőt: még a kísérő családtagok után is biztosít támogatást.

A matematikus Vas Gabriella tavaly vett részt a Fulbright programban: négy hónapot töltött a New Jersey-i egyetemen. Rengeteg érdekes élményt, valamint gyakorlati tanácsot osztott meg a hallgatóközönséggel, így fokozta az érdeklődést a Fulbright ösztöndíj iránt.

További részleteket olvashatóak a pályázati lehetőségekről a Fulbright honlapján.

SZTEinfo – Ő. T.

Fotók: KDZS

„Végül is, mesélte O., mint mindig, ha orosz téma merült fel, (…) az orosz mesék végtelen répája, az orosz mítosz centrális metaforája, illetve hát Tolsztoj és Gogol végtelenjének ügyében is ruszista barátnőjéhez, Szőke Katalinhoz fordult” (Tolnai Ottó: A répa. Nádler-képek mentén)