Az Olasz Nyelv Hete a Szegedi Tudományegyetemen

Első alkalommal rendezte meg az Olasz Nyelv Hetét a Szegedi Tudományegyetem Olasz Tanszéke. A Festa della XIV Settimana della Lingua Italiana nel Mondo című programnak a Dugonics téri régi Olasz Központ adott helyet.

Hagyományteremtő céllal rendezte meg első alkalommal a Szegedi Tudományegyetem Olasz Tanszéke az Olasz Nyelv Hetét Festa della XIV Settimana della Lingua Italiana nel Mondo címmel. A rendezvényen Csongrád megyei általános és középiskolások mutatták be produkcióikat, a diákok a Dózsa György Általános Iskolából, az Orczy István Általános Iskolából, a Rókusi Általános Iskolából, a SZTE Ságvári Endre Gyakorló Általános Iskolából, az SZTE Vántus István Gyakorló Zeneművészeti Szakközépiskolából, a Deák Ferenc Gimnázium, Radnóti Miklós Kísérleti Gimnáziumból, a Tömörkény István Gimnázium és Művészeti Szakközépiskolából, a Dugonics András Piarista Gimnáziumból, a Móra Ferenc Gimnáziumból és a SZTE Ságvári Endre Gyakorló Gimnáziumból érkeztek olasztanáraikkal együtt.

Olasz_nyelv_hete_galeria
Az Olasz Nyelv Hete a Szegedi Tudományegyetemen - GALÉRIA

Az eseményt Pál József rektorhelyettes, tanszékvezető egyetemi tanár nyitotta meg, majd Claudia Romano, a Budapesti Olasz Kultúrintézet igazgatóhelyettese köszöntötte a résztvevőket.

Először azt a kiállítást nyitották meg, melynek anyagát az általános és középiskolás gyerekek által készített, az olasz kultúrához kapcsolódó, változatos témákban született rajzok, plakátok, akvarellek és plasztikák adták. Ezt követően a középiskolás diákok adtak műsort, benne versek és dalok is elhangzottak, voltak rövid jelenetek, és multimédiás eszközökkel készített prezentációkat, kisfilmeket és videókat is bemutattak. A diákok munkáját az esemény főszervezője és háziasszonya, Dávid Kinga adjunktus oklevéllel köszönte meg.

A rendezvényen az Olasz Tanszék hallgatói is részt vettek: a tanár szakosok olasz dalokat tanítottak a gyerekeknek, a tolmácshallgatók pedig a köszöntőbeszédek tolmácsolását vállalták. A fesztiválról nem hiányzott az olasz kávé és pizza, egy olasz nyelviskola pedig könyvbörzét tartott. A programot kerekasztal-beszélgetés zárta, az általános és középiskolák olasztanárai a nyelvoktatással kapcsolatos aktuális kérdéseket és problémákat vitatták meg.

Az első alkalommal megrendezett, sikeres program hagyományt teremt: a szervezők szándéka szerint a olaszos közössége minden évben találkozik majd az Olasz Nyelv Hetének ünnepén.

SZTEinfo

„Végül is, mesélte O., mint mindig, ha orosz téma merült fel, (…) az orosz mesék végtelen répája, az orosz mítosz centrális metaforája, illetve hát Tolsztoj és Gogol végtelenjének ügyében is ruszista barátnőjéhez, Szőke Katalinhoz fordult” (Tolnai Ottó: A répa. Nádler-képek mentén)