Nobel-előadás: Modiano „pedigréje”

Folytatódik az SZTE Nobel-díjasokról szóló előadásainak sora. Patrick Modiano 2014. évi irodalmi Nobel-díjáról Gyimesi Tímea egyetemi docens (SZTE BTK Romanisztika Intézet Francia Nyelvi és Irodalmi Tanszék) tart előadást 2014. november 25-én (kedden) 17 órakor az SZTE ún. nagy oktatási épületében.

A 2014. év irodalmi Nobel-díjasa az elismerést „az emlékezés művészetéért kapta, ’mellyel a legkevésbé megragadható emberi sorsokat idézi fel’.

Patrick Modiano holland illetve olaszországi zsidó szülők gyermekeként született 1945-ben. A Thônes-i Szent József kollégiumban, majd a párizsi VI. Henrik gimnáziumban tanult. 1968-ban jelent meg első regénye, a La Place de l’Étoile címmel” – írta a litera.hu. „Modiano művei olyan témákat járnak körbe, mint az emlékezés, felejtés, a bűn és az identitás, lakhelye, Párizs szinte az összes művében óriási szerepet kap.”

Modianonak magyarul eddig négy könyve jelent meg. Ezek címe: Sötét boltok utcája (1980, Magvető), Augusztusi vasárnapok (1996, Elek és társa kiadó), Dora Bruder (2006, Vince kiadó), A Kis Bizsu (Tarandus Kiadó 2014).

„Kutya vagyok, aki úgy tesz, mintha pedigréje lenne˝ címmel Patrick Modiano írásairól, művészetéről, a 2014. évi irodalmi Nobel-díjról Gyimesi Tímea egyetemi docens (SZTE BTK Romanisztika Intézet Francia Nyelvi és Irodalmi Tanszék) beszél 2014. november 25-én (kedden) 17 órakor az SZTE Általános Orvostudományi Kar úgynevezett „nagy oktatási épületében” (Szeged, Dóm tér 13.).

Az idei Nobel-díjasokról szervezett egyetemi előadás-sorozat irodalmi témával foglalkozó programján magyar nyelven megjelent Modiano-könyvet is lehet majd vásárolni.

SZTEinfo

„Végül is, mesélte O., mint mindig, ha orosz téma merült fel, (…) az orosz mesék végtelen répája, az orosz mítosz centrális metaforája, illetve hát Tolsztoj és Gogol végtelenjének ügyében is ruszista barátnőjéhez, Szőke Katalinhoz fordult” (Tolnai Ottó: A répa. Nádler-képek mentén)