Konferencia Mikola Tibor tiszteletére

Mikola Tibor nyelvész emléke előtt tisztelegve 2014. november 14-15-én „Uráli és a szibériai lexikológia és lexikográfiai” címmel rendeznek konferenciát a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán.

Mikola Tibor nyelvész, a szamojéd nyelv nemzetközileg is ismert kutatóprofesszora uralisztikával, uráli nyelv-, alaktan- és hangtörténettel foglalkozott, az ősuráli vallási hiedelmekre, azoknak nyelvészeti és művelődéstörténeti kapcsolataira vonatkozó kutatásai is értékesek. Jelentős szerepet játszott a magyarországi uralisztikai és finnugrisztikai kutatásokban: irányítása alatt a Szegedi Tudományegyetem Finnugor Tanszék a tudomány egyik legjelentősebb hazai műhelyévé vált, az általa szervezett PhD-program az országban a legelsők között nyerte el az akkreditációt, sőt éveken át egyedül a szegedi volt Magyarország egyetlen, tudományos fokozat odaítélésére feljogosított finnugrisztikai kutatóhelye. A nyelvész professzorra emlékezve negyedik alkalommal szerveznek konferenciát a Szegedi Tudományegyetemen. Ezen számos hazai és nemzetközi oktató, kutató tart előadást, például a Mandzsúriai-Khakas lexikon regionális elemeiről, a mandzsu-tunguz nyelvekről, a mongol, valamint a közép-ázsiai és szibériai nyelvek kapcsolatáról, az uráli etimológiai szótárról és az udmurt nyelvről.

A konferencia részletes programja itt elérhető.

SZTEinfo

„Végül is, mesélte O., mint mindig, ha orosz téma merült fel, (…) az orosz mesék végtelen répája, az orosz mítosz centrális metaforája, illetve hát Tolsztoj és Gogol végtelenjének ügyében is ruszista barátnőjéhez, Szőke Katalinhoz fordult” (Tolnai Ottó: A répa. Nádler-képek mentén)