Konferencia Mikola Tibor tiszteletére

Mikola Tibor nyelvész emléke előtt tisztelegve 2014. november 14-15-én „Uráli és a szibériai lexikológia és lexikográfiai” címmel rendeznek konferenciát a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán.

Mikola Tibor nyelvész, a szamojéd nyelv nemzetközileg is ismert kutatóprofesszora uralisztikával, uráli nyelv-, alaktan- és hangtörténettel foglalkozott, az ősuráli vallási hiedelmekre, azoknak nyelvészeti és művelődéstörténeti kapcsolataira vonatkozó kutatásai is értékesek. Jelentős szerepet játszott a magyarországi uralisztikai és finnugrisztikai kutatásokban: irányítása alatt a Szegedi Tudományegyetem Finnugor Tanszék a tudomány egyik legjelentősebb hazai műhelyévé vált, az általa szervezett PhD-program az országban a legelsők között nyerte el az akkreditációt, sőt éveken át egyedül a szegedi volt Magyarország egyetlen, tudományos fokozat odaítélésére feljogosított finnugrisztikai kutatóhelye. A nyelvész professzorra emlékezve negyedik alkalommal szerveznek konferenciát a Szegedi Tudományegyetemen. Ezen számos hazai és nemzetközi oktató, kutató tart előadást, például a Mandzsúriai-Khakas lexikon regionális elemeiről, a mandzsu-tunguz nyelvekről, a mongol, valamint a közép-ázsiai és szibériai nyelvek kapcsolatáról, az uráli etimológiai szótárról és az udmurt nyelvről.

A konferencia részletes programja itt elérhető.

SZTEinfo

Kiemelt_Urhatnam

Az „elithez” akar felzárkózni, a hiányzó műveltséget is pénzen akarja megvásárolni Jourdain, az „úrhatnám polgár”. Moliére 347 éves komédiájában fellép az SZTE két oktatója is. A Szegedi Szabadtéri Játékok kisszínpadán, a Kálvária sugárúti bibliotéka udvarán tartott próbán jártunk.