szeged_egyetemi_varos_kiemelt

Szeged a 8. legjobb egyetemi város Európában

Szeged a legjobb 10 európai egyetemi város közé került a Condé Nast Traveler portálon. Olyanok mellett olvasható a Tisza-parti universitasnak otthont adó város neve, mint Heidelberg, Krakkó, Leuven, Oxford.

A Szegedet Európa nyolcadik legjobb egyetemi városaként említő Condé Nast Traveler magazin Magyarország legrangosabb egyetemének nevezi a Szegedi Tudományegyetemet.

rektori  Tisza-parti városunk értékei

Az összeállításból kiderül: Szeged, vagyis Magyarország negyedik legnagyobb városa ad otthont az ország egyik legrangosabb felsőoktatási intézményének, a Szegedi Tudományegyetemnek. A város és az oda 1921-ben befogadott egyetem együtt lélegzik és fejlődik – ismeri el immár a http://www.cntraveler.com/ utazási portál is.

Az összeállítás kitér a Szegedi Szabadtéri Játékokra, kiemeli a paprika, a halászlé és a Pick szalámi jelentőségét. Olvasói figyelmébe ajánlja a magyar fürdőkultúrát, példának említve a Forrás Hotelt.

Tíz között a nyolcadik

Az alábbi linken elérhető összeállításban Szeged olyan egyetemi városokkal kerül egy csoportba, mint például Heidelberg, Krakkó, Leuven, Oxford.

A Condé Nast Traveler rangsorának élén Oxford szerepel, dobogós még Heidelberg és Krakkó.

Majd Leuven, Montpellier és Salamanca következik. Hetedik helyen áll Uppsala, a nyolcadik Szeged, végül St. Andrews és Bologna zárja a listát.

Állandó jelzők és hagyományok

Szeged állandó jelzője nemcsak a diákok itteni központi szerepére utal. A diákvárosban a szolgáltatásokat és a szórakozási lehetőségeket az egyetemi hallgatóság, a fiatalság igényei szerint szervezik. Szeged „fesztiválváros”, de ebben is egybefonódik a Szegedi Tudományegyetemmel. Példázza ezt az egyetemi épületeknek is helyet adó Dóm téren megrendezett Szegedi Szabadtéri Játékok.

A hagyományok, így például a Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert, a Szegedi Tudományegyetem egykori professzora és rektora munkássága ugyancsak igazolja az universitas és a város sorsának az összefonódását. A Szent-Györgyi általa „C-vitamin bombaként” azonosított paprika és nyomában a termesztési „bumm” és az erre támaszkodó ipar segítségével lábalt ki Szeged az akkori világválságból. Azóta pedig Szeged gasztronómiai különlegessége a fűszerpaprika.

Az itteni termálvíz ugyancsak közös kincs: a fürdőkultúra mellett immár arról is nevezetes lehet Szeged, hogy az erre az energiaforrásra támaszkodó fűtési rendszert épített ki – együttműködve városi intézményekkel – a Szegedi Tudományegyetem, amely a „legzöldebb” magyarországi universitas.

SZTEinfo – Ú. I.

„Végül is, mesélte O., mint mindig, ha orosz téma merült fel, (…) az orosz mesék végtelen répája, az orosz mítosz centrális metaforája, illetve hát Tolsztoj és Gogol végtelenjének ügyében is ruszista barátnőjéhez, Szőke Katalinhoz fordult” (Tolnai Ottó: A répa. Nádler-képek mentén)