mac_oktatoterem_kiemelt

Kreatív médiaműhelyt kaptak az SZTE kommunikáció szakos hallgatói

Új Médiakultúra Kreatív Műhelyt adtak át 2014. december 19-én az SZTE Bölcsészettudományi Kar Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. A 12 millió forintos beruházás az NMHH ajándéka.

A csúcstechnológiás számítógépekkel felszerelt médialaboratóriumban a Szegedi Tudományegyetem kommunikció szakos hallgatói - többek között - audiovizuális anyagok vágásával, szerkesztésével foglalkozhatnak, médiainformatikai és közösségi médiás ismereteiket is fejleszthetik. A 12 millió forintos beruházással Magyarországon az ötödik ilyen műhelyt az SZTE hallgatóinak és oktatóinak adományozta a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH).

"Specialitásunk a gyakorlatorienált képzés"

"1994, a szegedi kommunikáció szakos képzés megalapítása óta gyakorlatorientált képzésre törekedtünk, miközben az elméleti ismeretek megalapozására is ügyeltünk. Ez az egyik specialitása az SZTE kommunikáció szakjának" - mondta köszöntőjében Szajbély Mihály. Az SZTE Bölcsészettudományi Kar dékánja, a Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék vezetője hangsúlyozta: rendelkeznek ugyan rádió- és televízió-stúdióval és médiainformatika laboratóriummal, de az utóbbi négy-öt évben ezeknek a fejlesztésére nem volt forrásunk a felsőoktatást érintő elvonások miatt.

Megköszönte tanszékvezetőként és dékánként is az NMHH segítségét, amelynek révén egy rendkívül korszerű, 21. századi médiaműhelyt tudnak a hallgatóik rendelkezésére bocsátani – "karácsonyi ajándékként". Az eddigi PC-k helyett ugyanis ezentúl Macintosh és Apple gépeket használhatnak. Mindez lehetővé teszi, hogy a szegedi kommunikció szakos hallgatók olyan tudás birtokába jussanak, amely jelentősen segíti elhelyezkedésüket a munkaerőpiacon.

Mac_oktatoterem_BTK_atadas_2014._december_19
Kreatív médiaműhelyt kaptak az SZTE kommunikáció szakos hallgatói - GALÉRIA

"A bárorítás egy modern hatóság feladata"

Egyetemi éveinek emlékét is fölidézte és összevetette az egykori és a mai hallgatók lehetőségeit az átadó ünnepségen a NMHH elnöke, Karas Monika.

"Az a célunk, hogy a jövő média- és hírközlési szakembereinek a lehető legjobb körülményeket biztosítsuk" - mondta az NMHH vezetője. Szerinte ezek az eszközök a jelen és a jövő kihívásainak egyaránt megfelelnek. Így a fiatalok a legjobb lehetőségeket kapják meg ahhoz, hogy a digitális világ nagy médiaműveltségű mestereivé váljanak. Az NMHH elnöke úgy véli, hogy a 21. század modern hatóságának feladata az ifjú szakemberek bátorítása, hogy felkészülten alkothassanak és dolgozhassanak álmaik megvalósításáért.

Az SZTE előtt négy egyetemi képzőhelyen már kialakítottak egy-egy Új Médiakultúra Kreatív Műhelyt.

"Birtokban" a hallgatók és oktatók

A Szegedi Tudományegyetemen 12 millió forintból létrehozott, élenjáró technológiával felszerelt műhely kivitelezésében szerepet vállalt az SZTE munkatársai közül Dombos Kálmán és Duránszkai Zsolt.

A megnyitó napján a vizsgaidőszak ellenére több hallgató - így például Pataki Dorina, Bökfi Ádám - is megjelent az ünnepségen. A berendezésekkel ismerkedő Králik Kata elmondta: a nyomtatott és online médiával, a rádióval és a televíziózással, illetve a médiainformatikával foglalkozó hallgatótársai egyaránt használják majd e labort. A műhely számítógépei és szoftverei a grafikus tervezéstől a videoszerkesztésen és a webfejlesztésen át a kiadványszerkesztésig a legösszetettebb kreatív feladatok, utómunkák elvégzésére is alkalmasak. Végre dolgozataik, verseny- és diplomamunkáik elkészítéséhez olyan eszközöket használhatnak, amilyenekkel a világ vezető médiastúdióiban dolgoznak a szakemberek. Klucsik Edit, a televíziós szakirány vezetője pedig hozzátette: a legmodernebb programok egy része az oktatók számára is újdonságot jelent, ugyanakkor új lehetőségeket nyit a gyakorlati képzésben.

Az NMHH három MacPro és három iMac 27-inch számítógépet, három Apple Thunderbolt kijelzőt, hat Adobe CS6 Master Collection kreatívszoftver-csomagot üzemelt be, valamint gondoskodott a műhely teljes kialakításáról és bútorzatáról is.

SZTEinfo - Ú. I.

Fotó: Ú. I. - H. D.

„Végül is, mesélte O., mint mindig, ha orosz téma merült fel, (…) az orosz mesék végtelen répája, az orosz mítosz centrális metaforája, illetve hát Tolsztoj és Gogol végtelenjének ügyében is ruszista barátnőjéhez, Szőke Katalinhoz fordult” (Tolnai Ottó: A répa. Nádler-képek mentén)