Komparatisztikai konferencia a bölcsészkaron

Az Összehasonlító Irodalomtudományi Társaság Magyar Nemzeti Bizottsága és a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Összehasonlító Irodalomtudományi Tanszék „A szinguláris” címmel rendez vándorkonferenciát 2014. december 8-án és 9-én.

Köszöntőjében Pál József egyetemi tanár a szegedi komparatisztika megszületésére utalva elmondta, Vajda György Mihály 1974-ben Szegeden alapította meg a második világháború utáni első magyar összehasonlító irodalomtudományi tanszéket. Vajda Mihály György fokozatosan legyőzve a helyi erők ellenállását megindította Szegeden a komparatisztikai képzést, ami egy-két éven belül rendkívül nagy neveket nyert meg, a világ számos nagy tudósa jelent meg a szegedi egyetemen. – A mai alkalom egyrészt a múltról, a szegedi komparatisztika történetéről, másrészt a jövőről szól, hiszen azok a fiatalok is előadnak a konferencián, akik ezt a szellemi örökséget továbbviszik mondta.

Fogarasi György, az SZTE Összehasonlító Irodalomtudományi Tanszék tanszékvezetője hírportálunknak elmondta: a vándorkonferencia 2013-ban indult el az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, a konferencia szervezői a vándorlást a jövőben is folytatni kívánják az országhatárokon túlra is. A tanácskozás iránt igen széles volt az érdeklődés, Lipcsétől Belgrádon és Kolozsváron át egészen Bukarestig ível a résztvevők köre. A szervezők próbálták az előadók körét úgyis kinyitni, hogy ne pusztán a szűk akadémiai közösség legyen jelen, hanem motiváltan egy olyan fiatalabb generáció is, aki már nemcsak hallgatóként, hanem előadóként, hozzászólóként vesz részt. Doktoranduszok és MA-hallgatók is kiváló jelentkezést nyújtottak be – tudtuk meg. Fogarasi György hozzátette: a kétnapos szakmai tanácskozáson 4 plenáris előadás és 30 szekció előadás hangzik el, kerekasztal-beszélgetés formájában emlékeznek meg Vajda Mihály György életművéről, valamint egy 60 perces szimpózium keretében villanófényszerűen mutatkoznak be komparatista orgánumok, nagy hagyománnyal rendelkező folyóiratoktól kezdve weboldalakon át könyvsorozatokig. A konferencia zárónapján adják át a Vajda György Mihály születésének 100. évfordulója alkalmából alapított díjat, mellyel a fiatal, doktori fokozattal még nem rendelkező tehetségeket segítik.

A konferencia részletes programja és az előadások összefoglalói itt olvashatók.

SZTEinfo – Gajzer Erszébet

„Végül is, mesélte O., mint mindig, ha orosz téma merült fel, (…) az orosz mesék végtelen répája, az orosz mítosz centrális metaforája, illetve hát Tolsztoj és Gogol végtelenjének ügyében is ruszista barátnőjéhez, Szőke Katalinhoz fordult” (Tolnai Ottó: A répa. Nádler-képek mentén)