Non-invazív neuromodulátoros technikák alkalmazása kognitív és affektív zavarokban



must-anitaMust Anita, Németh Viola Luca, Vékony Teodóra, Holczer Adrienn, Szépfalusi Noémi


A mindennapi funkcióinkban a kognitív mechanizmusok szerepe vitathatatlan. Ezen működések érintettsége depressziós zavarokban is számottevő. A non-invazív neuromodulátoros technikák, így a transzkraniális mágneses stimuláció (TMS) ígéretes módszereknek imponálnak úgy a hangulatzavar kezelésében, mint a kognitív funkciók javításában. Kutatásunkban egészséges személyek vizsgálatával nyertünk módszertani adatokat az ingerlés intenzitását, illetve a neuromoduláció kognícióra gyakorolt hatását tekintve. A depressziós páciensek affektív tüneteinek mérését, valamint komplex kognitív tesztelését a tíz ülésben zajló TMS ingerlés előtt és után végezzük. Eddigi eredményeink alapján elmondható, hogy a depresszió klinikai tünetei a TMS ingerlést követően szignifikánsan csökkentek, a kognícióra gyakorolt hatás tekintetében biztató tendenciák mutatkoznak. Reményeink szerint eredményeink hasznosíthatók lesznek affektív terápia és kognitív rehabilitáció céljából.

 


Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_35

Tavasszal is meghirdette az SZTE NKI Kulturális Irodája a Hallgatói Művészeti Versenyét, amelyre több kategóriában jelentkezhettek a tehetséges hallgatók: az eredményhirdetésen kiderült, a meghirdetettek közül majdnem minden kategóriában értek el helyezést BTK-s hallgatók is, nem egy esetben első helyen végeztek.


Néhány nappal később az ugyancsak az SZTE NKI által szervezett „A Szegedi Tudományegyetem és a Nobel-díj” alkotói pályázat díjkiosztójára is sor került, ahol az egyik első díjat szintén egy BTK-s hallgató kapta meg, személyesen Karikó Katalintól.