A Magyar Néphadsereg páncélos csapatainak részvétele az 1968-as Csehszlovákia elleni intervencióban



csik-adam-lajosCsík Ádám Lajos


Az 1968-as évben, a keleti blokkban, Csehszlovákia élen járt politikai és társadalmi reformok terén az „emberarcú szocializmus kialakításával”. A Szovjetunió politikai elitjét ez komolyan aggasztotta, ezért 1968 tavasza és nyara során folyamatos egyeztetésekre, tárgyalásokra és tanácskozásokra került sor a varsói „ötök” és Csehszlovákia között. Ennek ellenére nem tudták ráerőszakolni akaratukat a csehszlovák vezetésre. Ezért a szovjet vezetés a legvégső megoldásra, a Csehszlovákia elleni intervencióra szánta el magát, és vonta be a katonai akcióba közeli szövetségeseit. Előadásom célja, hogy bemutassam a Magyar Néphadsereg felkészülését, szerepét, továbbá hétköznapjait és az azt lezáró kivonulást Csehszlovákiából. További célom, hogy a műveletben résztvevő csapatok politikai és harci felkészítését bemutassam, illetve primer forrásokra támaszkodva, a járőröző katonák szemszögéből, a Csehszlovák lakosság intervenció alatti mindennapjait, hangulatát, viszonyulását a magyar csapatokhoz.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_35

Tavasszal is meghirdette az SZTE NKI Kulturális Irodája a Hallgatói Művészeti Versenyét, amelyre több kategóriában jelentkezhettek a tehetséges hallgatók: az eredményhirdetésen kiderült, a meghirdetettek közül majdnem minden kategóriában értek el helyezést BTK-s hallgatók is, nem egy esetben első helyen végeztek.


Néhány nappal később az ugyancsak az SZTE NKI által szervezett „A Szegedi Tudományegyetem és a Nobel-díj” alkotói pályázat díjkiosztójára is sor került, ahol az egyik első díjat szintén egy BTK-s hallgató kapta meg, személyesen Karikó Katalintól.