Interjú


Kep2Mi volt a dolgozatod témája és milyen eredményt értél el vele?

A dolgozatom címe: Identitásváltozás a gerilla-hadviselésben a Kansas-Missouri államhatáron 1850 és 1865 között (Identity Changes in Guerrilla Warfare on the Kansas-Missouri Border between 1850 and 1865), amivel a 2021-es OTDK Humán Tudományi szekciója ”Amerikai kultúra és történelem” tagozatában 2. helyezést értem el.
 

Miért jelentkeztél TDK-ra?

Elsősorban azért jelentkeztem TDK-ra, mert szeretném tanulmányaimat PhD szinten folytatni és a sikeres TDK szereplés pontokat jelent a felvételin. Emellett szerettem volna visszajelzést kapni azzal kapcsolatban, hogy mennyire életképes a téma, amivel foglalkozom.

 

Milyen élmény volt részt venni a helyi és az országos fordulón?

A járványhelyzet miatt a helyi és az országos forduló is online formában került megrendezésre, ami még inkább nehezítette a pályázók feladatát. A helyi forduló nagyon családias volt, jó hangulatban telt, ami sokat segített abban, hogy ne érezzük feszélyezve magunkat, hiszen nincs veszteni valónk, legrosszabb esetben is tapasztalatszerzéssel és építő szakmai véleményekkel távozunk. Ezzel ellentétben az országos fordulón már érezni lehetett, hogy mindenki nyerni jött, de a zsűritagok nagyon közvetlenek és segítőkészek voltak. Összességében mindkét versenyhelyzetben pozitív élményekkel és visszajelzésekkel gazdagodtam.

 

Változott-e a kutatáshoz fűződő viszonyod emiatt?

 Mivel olyan témával pályáztam, ami közel áll a szívemhez, így a kutatás minden pontját élveztem, aminek nagy része korabeli levelek elemzését jelentette. A TDK dolgozathoz végzett kutatás még inkább megerősített abban, hogy tovább folytassam tanulmányaimat.

 

Voltak esetleg további járulékos előnyei a részvételnek és az eredménynek?

Számomra a legnagyobb járulékos előnyt a bírálatok jelentették. Helyi fordulón a konzulensen kívül egy opponensi véleményt is kaptam, amit figyelembevéve még javítani tudtam a dolgozaton mielőtt azt OTDK-ra benyújtottam. Ezen felül az országos fordulón két különböző, a témában jártas, egyetemi professzor ír bírálatot a dolgozatról, ami szintén hatalmas szakmai segítséget jelent abban, hogy az adott témában végzett kutatást milyen irányba érdemes folytatni. Az OTDK-n elért eredményemnek köszönhetően pályáztam a nemzeti felsőoktatási ösztöndíjra is.