La quête du héros dans les littératures francophones

az irodalmi specializáció kötelezően választható kurzusa

Kurzuskód: FRAMI52, FRAMSZSZ

Oktató: Dr. Pálfi Ágnes Györgyi

Kurzustípus: szeminárium

Óraszám: 2

Kredit: 2

Teljesítés: gyakorlati jegy

Tematika

Ez a tantárgy a posztkoloniális érában, valamint az ezredforduló „önkereső” időszakában alkotó frankofón írók néhány művével foglalkozik. A félév során tanulmányozott alkotásokon keresztül, a diákok új irodalmi ismeretekre tesznek szert és nagymértékben fejlesztik történelmi, szociokulturális és interkulturális kompetenciájukat. A szemináriumokon elemzésre kerülő művek alapproblémája az afrikai főhős önkeresési folyamata és önmegvalósítása mellett, az önámítás bemutatása és az öncsaló illúziók és hazugságok leleplezése.

A tantárgy tartalma: Bár a kurzus elsősorban irodalmi elemzésekkel kíván foglalkozni, szükség szerint a kulturális antropológia egyes területeibe is betekintést nyújt. Akár misztikus, rituális és iniciatikus utazásokról, akár a kegyetlen valóságból és a nyomorból történő menekülés valós útjairól van szó, ezek az utazások alakítják, csiszolják a szereplők jellemét, hogy hőseink végül megtisztulva és újjászületve érkezzenek a végtelen körforgás egy-egy állomására. Az örökérvényű igazságok bemutatása során, a kurzus a tradíciókra ugyanúgy nagy hangsúlyt fektet, mint a modern világ kérdéseire, legyenek azok pozitív, vagy negatív hatásúak.

Kötelező olvasmány

Amadou Hampâté Bâ: Contes initiatiques peuls – Kaidara Paris, Pocket, 2000.

Werewere Liking: Orphée Dafric. Paris, L’Harmattan, 2000.

Evelyne Accad: L’excisée. Paris, L’Harmattan, 2000.

Calixthe Beyala: Femme nue, femme noire. Paris, Albin Michel, 2003.

Ajánlott olvasmány

Mariama Bâ: Une si longue lettre. Dakar, Les Nouvelles Éditions africaines, 2000.

Maryse Condé: Une saison à Rihata. Paris, Robert Laffont, 1997.

Andrée Chedid: Le message. Paris, Flammarion, 2000.

A teljesítés feltételei

1 kiselőadás, 1 dolgozat a félév teljes anyagából, részjeggyel értékelt órai munka.