2024. április 18., csütörtök
FR

A romanisztika alapszak francia szakirány (BA) szakdolgozati és záróvizsga követelményei



I. A szakdolgozat (ld. SZTE TVSZ 18. fejezet)


1. A hallgatónak a záróvizsga előfeltételeként szakonként szakdolgozatot kell készítenie. A szakdolgozatot a kar által meghatározott időpontig a tanulmányi osztályon le kell adni a megadott formai követelmények betartásával. A hallgató köteles szakdolgozatához – abba beleköttetve – csatolni azon nyilatkozatát, miszerint fegyelmi felelőssége tudatában kijelenti, hogy a szakdolgozat saját munka. Ha ennek ellenkezője bizonyosodik be, a hallgató munkája elégtelenre értékelendő, s ellene fegyelmi eljárás indítható. (SZTE BTK Tanulmányi Ügyrend I. rész. 3. pont.)


A szakdolgozatot az adott tanévben aktuálisan érvényes formai és tartalmi követelmények szerint kell elkészíteni, akkor is, ha a szakdolgozatvédésre nem a végbizonyítvány megszerzésének félévében kerül sor. A szakdolgozati témákat, valamint a szakdolgozat tartalmi és formai követelményeit a tanszékeknek, ill. az intézeteknek minden évben közzé kell tenniük a tanév megkezdésekor.


2. A 2006. szeptembertől alapképzésben (BA-képzésben) résztvevő hallgatók kötelesek szakdolgozati témát választani legkésőbb az 5. félév kurzusfelvételi időszakának végéig, és azt az erre szolgáló nyomtatványon a Tanulmányi Osztálynak bejelenteni. Az utolsó szemeszter kezdetén a végleges címet, a témavezető nevét, a záróvizsgára jelentkezési szándékot a Tanulmányi Osztálynak írásban be kell jelenteni.


Romanisztika szak francia szakirányon emellett a hallgatók kötelesek a fent jelzett határidőig a tanszéki honlapról letölthető tanszéki szakdolgozati témaválasztó lapot is kitölteni, azt a témavezetővel aláíratni, majd a tanszéki titkárságon leadni két eredeti példányban.


A szakdolgozatok tartalmi és formai követelményeivel, a hivatkozásokkal és az irodalomjegyzékkel kapcsolatos elvarásokkal kapcsolatosan a tanszéki honlapon található követelmények az irányadóak, az alábbi kiegészítéssel:


A BA-szakdolgozat:

- Francia nyelven, legalább 20, de legfeljebb 25 oldal terjedelemben, 12-es pontméretben, 1,5-es sorközzel megírt önálló munka, melyben a tartalom- és irodalomjegyzék a 20-25 oldal terjedelmen felül értendő. A standard margó mindenütt 2,5 cm.


Szakdolgozatot olyan témából lehet írni, amely a Tanszék hároméves oktatási programjában szerepel (francia irodalom, francia nyelvészet, nyelvtörténet, francia művelődéstörténet és országismeret), amelyet a szaktanár jóváhagyott, és amelyhez a legfontosabb szakirodalom magyarországi könyvtárakban rendelkezésre áll. A szakdolgozatot kizárólag a Tanszék valamely oktatójának irányításával készítheti el a hallgató.


A szakdolgozat értékelése:

A határidőre elkészült és a formai, valamint tartalmi követelményeknek megfelelő szakdolgozatról a témavezető és a tanszék által kijelölt szakmai opponens írásos véleményt készít francia vagy magyar nyelven. Az írásos véleményben értékelni kell a témaválasztás jellegét, esetleges újszerűségét, hasznosságát, a dolgozatban felvázolt kutatási és elemzési módszereket, a felhasznált forrásokat és szakirodalmat, illetve a dolgozat nyelvi színvonalát és stílusát.


Az írásos értékelés lezárásaként a témavezető és az opponens egyaránt érdemjegyet javasol. (Az ötfokozatú értékelési rendszer szerint.) Az értékelést a dolgozat tartalmához vagy témaköréhez kapcsolódó – elméleti vagy gyakorlati jellegű – kérdések egészítik ki, melyekre a szakdolgozat készítője a záróvizsgán, a szakdolgozatvédés keretében köteles válaszolni.


Az írásos értékelés elkészültének határideje: legkésőbb a kitűzött záróvizsga napját megelőző 8. nap. A vélemények a tanszéki titkárságon vehetők át. A vélemények beszerzése, tartalmuk megismerése minden esetben a vizsgázó felelőssége!


2. A záróvizsga (SZTE TVSZ 19. Fejezet)


A záróvizsga a Tanulmányi Osztály által tanulmányi félévenként egy alkalommal megszervezett záróvizsga-időszakban kerül lebonyolításra. A záróvizsga bizottság előtt zajlik, melynek összetételét szakmai szempontok figyelembevételével a Tanszék határozza meg.

Romanisztika szak francia szakirányon a záróvizsga a szakdolgozat francia nyelvű, legfeljebb 15 perc időtartam alatt élőszóban, szabad előadás keretében történő bemutatásából, valamint a szakdolgozatról készült írásos értékelésekben megfogalmazott kérdésekre, megjegyzésekre adott válaszból áll. A szakdolgozat bemutatásakor külön ki kell térni a választott kutatási-elemzési módszerekre, illetve a szakdolgozat legfontosabb eredményeire. Amennyiben a bizottság szükségesnek látja, a védés során egyéb, a szakdolgozathoz, valamint a választott témához kapcsolódó kérdéseket is feltehet, és az ezekre adott válaszokat figyelembe veheti a védés értékelésekor. A záróvizsga során a záróvizsga-bizottság valamennyi tagja jogosult kérdezésre és a szakdolgozatról szakmai szempontok szerint kialakított véleménye közlésére.

A záróvizsgán jegyzőkönyvet kell vezetni, azt a záróvizsga-bizottság tagjainak alá kell írni. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell a feltett kérdéseket, valamint a teljesítmény szöveges, illetve az ötfokozatú értékelési rendszer szerinti értékelését.

A záróvizsga eredményét a vizsga lezárultával, még a vizsga napján közölni kell valamennyi vizsgázóval.


A francia fordítói 50 kredites specializáció záróvizsga-követelményei:

A specializáció valamennyi egyéb tantervi követelményének teljesítését követően, de még a záróvizsga időpontja előtt letételre kerülő írásbeli zárószigorlat, melynek részei a következők:

1500-2000 leütésnyi francia nyelvű humán szakszöveg magyar nyelvre fordítása

és

1500-2000 leütésnyi magyar nyelvű humán szakszöveg francia nyelvre fordítása.

A fordítások összesített értékelése adja a zárószigorlat érdemjegyét.


A francia nyelv, irodalom és kultúra (középhaladó) 50 kredites minor záróvizsga-követelményei:

A Tanszék által legkésőbb a 6. félév elején megadott tételek alapján francia nyelven letett, írásbeli és szóbeli részből álló zárószigorlat. A zárószigorlat részletes rendjét a Tanszék a tételek közreadásával egyidőben közli.


Az ebben a dokumentumban nem részletezett követelmények esetében (ide tartoznak például a hivatkozások módjai) Az SZTE Francia Nyelvi és Irodalmi Tanszék tartalmi és formai előírásai a tanszéken készített szakdolgozatokkal kapcsolatban c. dokumentum az irányadó.

Egyetlen különbség csak a források számában van: BA-szakdolgozatban legalább 4 szakkönyvre vagy annak egy-egy fejezetére történjen hivatkozás. (A fent említett dokumentumban ennél több szerepel, mert az az MA-képzést lezáró szakdolgozatokra vonatkozik).