Generációk értékei – Néprajzi Tanulmányi Pályázat

„A néphagyomány tart meg bennünket magyarnak s a nemzetközi műveltség tesz bennünket európaivá. […] Európa nem arra kíváncsi, hogy átvettünk-e mindent, amit az európai művelődés nyújthat, hanem arra, hogy a magunkéból mivel gyarapítottuk az európai művelődést! Európa az egyéniséget keresi és értékeli bennünk, nem a tanulékonyságot.”

(Györffy István: A néphagyomány és a nemzeti művelődés. Bp. 1939. 8. old.)

Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszék
SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar
Tel/fax: 36-62-544 216
6722 SZEGED, Egyetem utca 2.

Pályázati felhívás

A Szegedi Tudományegyetem

Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar

Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszéke

Generációk értékei címmel tanulmányi pályázatot hirdet középiskolás diákok részére a néprajz, a hon- és népismeret témakörében.

A verseny ismertetése:

Egyéni tanulmányi pályázat középiskolás diákok részére a néprajz, a hon- és népismeret témakörében.

Bővebben: https://etnoszeged.wordpress.com/2018/10/12/palyazati-felhivas-generaciok-ertekei/

Pályázni legalább 7, legfeljebb 15 oldal terjedelmű írásbeli dolgozatokkal lehet.

(A terjedelmi megkötés a főszövegre vonatkozik, Times New Roman betűtípussal, 12-es betűmérettel, 1,5 sorközzel, hozzá a téma szempontjából fontos mellékletek /képek, táblázatok stb./ kapcsolódhatnak.)

Az írásműnek személyes megfigyelésen, interjún, adatgyűjtésen kell alapulnia, lehetőség szerint utalva a témára vonatkozó néprajzi szakirodalomra.

Választható témakörök:

Disznóvágás 2018 – munkák ételek, vigasságok.

Ünnepi ételeink 2018 – az egyházi ünnepkörök vagy a lakodalom ételei nagyszüleink, szüleink fiatal korában és ma.

„A föld megtartó ereje…” – Családi gazdálkodás falun, tanyán egykor és ma.

Halottak napja 2018 – hogyan emlékeztem magam és családom elhunyt szeretteinkre?

A dolgozat beküldésének határideje: 2018. január 3.

A pályaműveket értékeljük és díjazzuk (I., II. és III. hely, különdíjak).

A díjazottak néprajzi kiadványokból álló könyvcsomagot, könyvet kapnak, amit január végén ünnepélyes keretek között vehetnek át az SZTE BTK Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszékén.

A meghívottak e napon a tanszéken „vendégeskednek”, ahol betekintést nyerhetnek az egyetemi néprajzi oktatásba és a kutatómunkába.