Főnyed Gólyásfa Árpád-kori temetőjének régészeti és archaeometriai elemzése


pap-evelinPap Evelin Kitti


Témám a Főnyed–Gólyásfa elnevezésű lelőhelyen feltárt, Árpád-kori (11-13. század) templom körüli temető vizsgálata, multidiszciplináris, teljességre törekvő elemzése. Régészeti szempontú értelmezésre az 535 egyén maradványait rejtő terület, az antropológiai anyag, a sírok elhelyezkedése, viszonya került a különféle jelenségek ábrázolása segítségével, illetve analógiák alapján célozva meg a keltezést, az egyes használati periódusok elkülönítését. A leletek kémiai összetételbeli adatainak meghatározását roncsolásmentesen, röntgen fluoreszcens, Raman spektroszkópiás és röntgen radiográfiás műszerekkel, különféle nyersanyagból (ezüst, réz, ólom) készített fémtárgyakon, főként ékszereken, valamint vastárgyakon végeztük. Az eredmények alapján különféle csoportok elkülönítésére, nyersanyaglelőhelyekre való következtetésre is mód nyílt.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_35

Tavasszal is meghirdette az SZTE NKI Kulturális Irodája a Hallgatói Művészeti Versenyét, amelyre több kategóriában jelentkezhettek a tehetséges hallgatók: az eredményhirdetésen kiderült, a meghirdetettek közül majdnem minden kategóriában értek el helyezést BTK-s hallgatók is, nem egy esetben első helyen végeztek.


Néhány nappal később az ugyancsak az SZTE NKI által szervezett „A Szegedi Tudományegyetem és a Nobel-díj” alkotói pályázat díjkiosztójára is sor került, ahol az egyik első díjat szintén egy BTK-s hallgató kapta meg, személyesen Karikó Katalintól.