A magyar bírósági tanúmeghallgatási taktikákkomplex vizsgálata

Varga MariannaVarga Marianna


Előadásomban bírósági tanúmeghallgatási módszereket mutatok be interdiszciplináris megközelítésben.

A hatékony bírósági kommunikáció feltárásában lényeges szerepet töltenek be a nyelvészeti vizsgálatok, hiszen a jogi fogalmak, a szakszavak, a tanúkhoz intézett kérdések, a tanúvallomások és maga a tárgyalásvezetés is egyaránt a nyelv útján fejezhetők ki. A nyelvi kifejezések azonban elválaszthatatlanok a nyelvet használóktól. A beszélők valódi céljai és szándékai ugyanis nem mindig látszanak önmagukban a nyelvi kifejezésekből, ezekre következtetni szükséges a nyelvi formák és a kontextus interakciójából, a fizikai kontextust, a szociális kontextust és a háttérismereteket is figyelembe véve. A mögöttes szándékok, stratégiák és célok kiderítéséhez a pragmatika eszköztárára van szükség. A nyelvhasználatot befolyásoló egyéb tényezők (mint pl. az egyének személyiségjegyei) a pszichológia tudományterületébe tartoznak. Mivel a személyiségjegyek nyomot hagynak a nyelvhasználatban, a pszichológia és a pragmatika módszereit célszerű ötvözni e tekintetben. A nyelvtudomány és pszichológia mellett a jogtudomány szerepe is kulcsfontosságú, hiszen a bírósági nyelvhasználatot mindig az adott jogrendszer és az adott (szak)nyelv sajátosságainak figyelembe vételével szükséges vizsgálni.




Varga Marianna az SZTE Nyelvtudományi Doktori Iskola doktorjelöltje, az SZTE Állam- és Jogtudományi Kar hallgatója, valamint az MTA-DE-SZTE Elméleti Nyelvészet Kutatócsoport tudományos segédmunkatársa. Fő kutatási területe a jogi diskurzusok pragmatikai szempontú vizsgálata.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_32

Kasza Péter az SZTE BTK Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszék tanszékvezető egyetemi docense, az SZTE Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskola Neolatin Programjának vezetője, valamint az SZTE és az OSZK közreműködésével létrejött Kulcsár Péter Historiográfiai Kutatócsoport vezető kutatója. Magyar történelem Bécsből nézve - Wolfgang Lazius elfeledett történeti műve című akadémiai doktori értekezését 2023 szeptemberében védte meg. Kasza Péterrel az értekezés részleteiről, a tudományos pályájának kezdetéről, jelenlegi és jövőbeni kutatásairól és a tanításról beszélgettünk.