Barbárok-változatok


szantai-markSzántai Márk

Az előadás Móricz Zsigmond és Grecsó Krisztián azonos című Barbárok-novelláit, illetve azok tágabb kontextusát igyekszik körüljárni, különös tekintettel a kortárs irodalmi diskurzusban újra és újra megképződő és csak igen nehezen pontosítható „móriczi hagyomány” fogalmára, annak kortárs továbbélésére. Grecsó időről időre eljátszik a Móricz-szövegek felhasználásával, újrakontextualizálásával, így evidensen adódik a két szerző együttes tárgyalása. A Barbárok-változatok összevetése során elsősorban arra fókuszálok, hogy a szövegek szoros olvasása során melyek azok a közös jelentéstartományok, poétikai megoldások, amelyek a felszíni hasonlóságon túl érdemben rokonítják egymással Móricz és Grecsó műveit. E komparatív vizsgálat során a társművészetek is segítségünkre lehetnek, ha azt tekintjük, hogy mindkét szövegből készült rövidfilm (Zsurzs Éva 1966-os és Miklauzic Bence 2010-es munkái), amelyek további interpretációs lehetőségekkel gazdagítják a két szöveg terét.

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_35

Tavasszal is meghirdette az SZTE NKI Kulturális Irodája a Hallgatói Művészeti Versenyét, amelyre több kategóriában jelentkezhettek a tehetséges hallgatók: az eredményhirdetésen kiderült, a meghirdetettek közül majdnem minden kategóriában értek el helyezést BTK-s hallgatók is, nem egy esetben első helyen végeztek.


Néhány nappal később az ugyancsak az SZTE NKI által szervezett „A Szegedi Tudományegyetem és a Nobel-díj” alkotói pályázat díjkiosztójára is sor került, ahol az egyik első díjat szintén egy BTK-s hallgató kapta meg, személyesen Karikó Katalintól.