radnoti_karuzel

A süketnéma Isten


Radnóti Sándorral Szabó Gábor beszélget


suketnma




radnotiRadnóti Sándor (1946) Széchenyi-díjas professor emeritus, esztéta, filozófus, irodalomtörténész, kritikus. Kutatási területe: kritika, művészetfilozófia a XX. és XXI században. Az egykori Holmi folyóirat társszerkesztője.

Több mint húsz nagyszerű könyv szerzője, rangos díjak kitüntetettje, mint pl. József Attila-díj, Déry Tibor-díj, Alföld-díj, a Magyar Köztársaság Érdemrend középkeresztje, a Magyar Szépírók Társaságának díja, Pro Literatura-díj, Lukács György-díj stb.


Radnóti Sándor A süketnéma Isten és más bírálatok (Magvető, Budapest, 2018) c. új kritikakötetében az elmúlt években írott bírálatait, elemzéseit gyűjtötte össze. A kortárs magyar irodalom egyik legfontosabb kritikusa páratlan bölcseleti tudással és hatalmas kíváncsisággal olvas és kutatja a magyar irodalom- és szellemtörténet fontos tradícióit, új irányait, összefüggő kontextusait; így lesz a könyv egyik izgalmas fejezete naplók és memoárok elemzése, egy másik pedig a politikai költészet újabb hullámának vizsgálata. A néhány flekkes, frappánsan tömör recenziótól a hosszabb, tanulmány léptékű bírálatokig Radnóti több műfajban is kritikusan pontos, és ahhoz a kulturális közösséghez beszél, melynek manapság nemcsak érvénye, de létezése is egyre nagyobb veszélyeknek van kitéve.

Új könyvében többek között Balla Zsófia, Bodor Ádám, Esterházy Péter, Kántor Péter, Nádas Péter, Parti Nagy Lajos és Rakovszky Zsuzsa műveiről olvashatunk kritikai esszéket. (www.magveto.hu)

 

szabogSzabó Gábor (1964) irodalomtörténész, kritikus, az SZTE BTK Magyar Irodalom Tanszékének docense, kutatási területe: Borges, kortárs magyar irodalom, Esterházy Péter, Petri György, Hazai Attila, irodalom és emlékezéspolitika.

Műút- és Erdődy Edit-díjas.








Facebook esemény: https://www.facebook.com/events/843336766017075/

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_35

Tavasszal is meghirdette az SZTE NKI Kulturális Irodája a Hallgatói Művészeti Versenyét, amelyre több kategóriában jelentkezhettek a tehetséges hallgatók: az eredményhirdetésen kiderült, a meghirdetettek közül majdnem minden kategóriában értek el helyezést BTK-s hallgatók is, nem egy esetben első helyen végeztek.


Néhány nappal később az ugyancsak az SZTE NKI által szervezett „A Szegedi Tudományegyetem és a Nobel-díj” alkotói pályázat díjkiosztójára is sor került, ahol az egyik első díjat szintén egy BTK-s hallgató kapta meg, személyesen Karikó Katalintól.