Előjön-e a medve – az irodalomban? – 2018. február 14.


Szörényi László


SzörényiSzörényi László (1945, Budapest) irodalomtörténész, az ELTE-n latin–görög–iranisztika szakon végzett, az MTA BTK Irodalomtudományi Intézet igazgatója (1997–2012), jelenleg emeritus kutató professzora, a Szegedi Tudományegyetem professzor emeritusa, a Magyar Írószövetség választmányi tagja, az MMA levelező tagja. 1991–95-ig Magyarország római nagykövete volt. Több könyvsorozatot szerkesztett és szerkeszt. Részt vett az első modern gimnáziumi reformtankönyvek létrehozásában. F. m.: Hunok és jezsuiták (1993); „Álmaim is voltak, voltak…” (2004); Éljen Kun Béla! Suzy nimfomán (2013). Főbb kit.: József Attila-díj, Arany János-díj, Széchenyi-díj, Magyar Érdemrend Tisztikeresztje.



Az előadás tartalma: A medvék nagyon sokáig a rémségek birodalmába tartoztak ideológiailag. 16. századi írók megörökítették, hogy hogyan ijesztgették I. Miksa császárt egy Magyarországon lőtt medve kikészített bundájával. Jókai még veszedelmes vadállatként írja le őket különböző regényeiben, de nála következik be a fordulat is: a Szegény gazdagokban van egy jámbor medve, akit a gonosz főszereplő nyír ki. Jókaitól függetlenül egy sikeres angol krimi- és sci-fi-író, Alan Alexander Milne rájött arra, hogy mit lehet csinálni egy medvéből; eltalálta, és azóta több orientalista és filozófiatörténész írt Micimackóról mint taoistáról vagy prejungiánusról. Tandori még ezt is felülmúlja a maga medvekönyveivel. A cél kitűzve: az ember elhülyült; már csak a medvékben lehet bízni (bennük sem nagyon).

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_32

Kasza Péter az SZTE BTK Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszék tanszékvezető egyetemi docense, az SZTE Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskola Neolatin Programjának vezetője, valamint az SZTE és az OSZK közreműködésével létrejött Kulcsár Péter Historiográfiai Kutatócsoport vezető kutatója. Magyar történelem Bécsből nézve - Wolfgang Lazius elfeledett történeti műve című akadémiai doktori értekezését 2023 szeptemberében védte meg. Kasza Péterrel az értekezés részleteiről, a tudományos pályájának kezdetéről, jelenlegi és jövőbeni kutatásairól és a tanításról beszélgettünk.